مدیرکل محصولات کشاورزی سازمان حمایت گفت: صدور مجوز واردات مرغ در راستای منافع واردکنندگان است.
علی رضا رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره صدور مجوز واردات مرغ اظهار داشت: متأسفانه اخیراً مجوزی از ناحیه وزارت جهادکشاورزی برای ثبت سفارش و واردات مرغ منجمد از خارج کشور صادر شده است که باعث تعجب و حیرت ما هم شد.
وی در واکنش به این سوال که نظر سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده دراین ارتباط چیست؟گفت: براساس آمار واطلاعات موجود و همچنین شرایط عینی بازار در ماه‌های اخیر به دلیل تولید مناسب مرغ در داخل کشور و حتی بیش از میزان تقاضا، علاوه بر اشباع بازار شاهد روند کاهشی قیمت این کالا بودیم که در مقاطعی حتی قیمت مرغ از قیمت تمام شده تولید نیز کمتر بود و این امر به منزله زیان تولید کنندگان مرغ داخلی می باشد،هم اکنون نیز درحالی که به دلیل شرایط زمانی بازگشت حجاج و ایام محرم در زمان اوج تقاضا قرار داریم لیکن قیمت گوشت مرغ در کشور در سقف قابل قبولی قرار داشته و از نظر میزان تولید نیز هیچگونه مشکلی وجود ندارد.
وی افزود: علاوه بر آنکه در قالب سیاست های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت پشتیبانی امور دام کشور مامور شده است تا برای حمایت از بخش تولید و جلوگیری از افت قیمت و زیان تولید کنندگان اقدام به خرید و ذخیره سازی مرع کند.
 مدیرکل محصولات کشاورزی سازمان حمایت گفت: به این دلیل هم اکنون میزان ذخایر گوشت مرغ درکشور نیز درحد بالایی بوده و عملاً شرایط با ثباتی در بازار داریم و در این شرایط که بار ها توسط دستگاه متولی وزارت جهاد کشاورزی و تولید کنندگان ذیربط اعلام شده که قیمت ها در حد مرز زیان تولیدکنندگان قرار دارد، هرگونه اقدام در جهت تحریک بازار و افزایش عرضه می تواند علاوه بر زیان تولید کنندگان، تولید آتی کشور را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد،لذا این سازمان در شرایط فعلی صدور مجوز جهت واردات مرغ را به زیان تولید می داند.
وی در خصوص دلیل وزارت جهادکشاورزی برای واردات مرغ گفت: با عنایت به اینکه مدیریت واردات محصولات کشاورزی و غذایی از طریق صدور مجوز وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته و کالاهای مذکور بر اساس مجوزهای آن وزارت وارد کشور می شود و از طرفی متولی امر تولید داخلی اقلام مذکور نیز وزارت جهادکشاورزی است، سوال اساسی اینست درحالیکه طبق ادعای وزارت جهادکشاورزی تولید مرغ درکشور در سال جای بسیار مطلوب بوده و پیش بینی افزایش تولید در ماه‌های آتی نیز وجود دارد، چرا آن وزارت محترم صرفا جهت ممانعت از ضرر و زیان احتمالی وارده بر برخی از واردکنندگان مرغ مجوز واردات گوشت مرغ را صادر می کند.
رفیعی گفت: لازم به ذکر است که در مورد سایر کالاهایی که نیاز به واردات جهت جبران کسری تولید داخلی آن مشخص است، معمولاً وزارت مذکور سیاست های سخت گیرانه ای را اعمال می کند.
وی افزود: در این خصوص بررسی رفتار و عملکرد برخی از شرکت های تجاری منتسب به دستگاه‌های دولتی که با نفود دراین دستگاه ها و استفاده از رانت های موجود مقدمات سودجویی و ترجیح منافع تجاری خود بر منافع ملی را فراهم می کنند، قابل تامل و بررسی است.
مدیرکل محصولات کشاورزی سازمان حمایت گفت: بدون تردید تداوم تولید با ثبات درکشور علاوه بر تأمین منافع کلان ملی تامین کننده منافع بلند مدت مصرف کنندگان نیز هست. در این راستا برنامه ریزی، سیاست گذاری و ایجاد بستر مناسب برای تولید داخل از اهمیت فراوانی برخوردار است.
 وی ادامه داد: بدون شک با توجه به زیرساخت مناسب در تولید مرغ در داخل کشور و مزیت های موجود امکان تامین نیاز داخلی و حتی صادرات این کالا وجود دارد. لذا به نظر می رسد در شرایط فعلی واردات مرغ از خارج هیچ گونه منفعتی برای مصرف کنندگان نخواهد داشت ولی تحمیل زیان به تولید می تواند باعث کاهش تولید دردوره های بعدی و در نتیجه افزایش قیمت برای مصرف کنندگان گردد. تاکید می کنم این اقلام صرفاً منافع واردکنندگان را مورد توجه قرار داده است.طبقه بندی:
برچسب ها: طیور،

تاریخ : دوشنبه 1390/09/14 | 03:48 ق.ظ | نویسنده : دکتر محسن عسکرپور | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic