غلامرضا محمدمرادی-سعدیه کرمی: تب برفکی یا همان« بیماری دهان و پا » یک بیماری عفونی و گاهی کشنده است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی، بز، گوسفند و اعضای خانواده گاوسانان می‌شود. 
این ویروس و عامل بیماری، در ابتداء به مدت 2 تا 3 روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقباً تاولهایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.

 این بیماری بسیار واگیر است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند.

 این بیماری بعنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود و کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه نمودن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم نمودن میلیون‌ها رأس دام است. گاو، گاو میش، گوسفند، بز، خوک، گوزن و آهو به بیماری تب برفکی حساس تر می‌باشند.

این بیماری و ویروس کشنده که به کابوس دامداران معروف است، پس از چندین سال که مهار و زمینگیر شده بود، امسال با حدت و شدت فراگیری، دامداران را در سطح کشور و از جمله استان ایلام، درنوردید و زحمات طاقت فرسای بسیاری از این قشر مولد و پرزحمت را به تاراج داد.

برای بررسی آثار مخرب و اقدامات پیشگیرانه این اپیدمی گسترده و خطرناک، نظر تنی چند از دامداران ایلامی و مدیرکل دامپزشکی این استان را جویا شده ایم که از نظر مخاطبان می گذرد:

*  تلف شدن بیش از 80 رأس دام/ هیچ فریادرسی نداریم!

یکی از دامداران ایلامی که با آه و افسوس با خبرنگار ما هم صحبت می شود، در این باره می گوید: علی رغم بارندگی های مناسب که نویدبخش بهار عشایر و دامداران بود، متأسفانه هجوم« تب برفکی » تمام هستی و زحمات ما را نابود و جامال مان را ( دار و ندار ) سیاه کرد.

لطیف فرامرزی با بیان اینکه تا کنون بیش از 80 رأس از دام های سبک مان به علت ابتلاء به این بیماری، از بین رفته و فیلم و تصویرشان نیز موجود است، اظهار می دارد: متأسفانه مسؤلان امر هیچگونه حمایتی از دامداران به عمل نمی آورند و تا کنون به هر جا که مراجعه کرده به درهای بسته خورده ایم و هیچ فریادرسی نداریم.

وی با اشاره به اینکه این بیماری از اواخر بهمن ماه سال گذشته، دام های مان را به شدت زمینگیر و نابود ساخته است و کماکان قربانی می گیرد، می افزاید: اگر در این خصوص چاره اندیشی نشود، بدون شک دام های بیشتری تلف خواهند شد و از جمعیت دامداران استان کاسته خواهد شد.

* بیمه ها همکاری نمی کنند/پرداخت خسارت ها غیرواقعی است!

یکی دیگر از دامداران ایلامی نیز با بیان اینکه«  تب برفکی » علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت، تاب، توان، رمق و انگیزه را از دامداران و عشایر گرفته است و با ادامه این روند قطعاً اغلب دامداران قید ادامه شغل دامداری را خواهند زد، بیان می دارد: دامداران تنها قشری هستند که در جامعه بیشترین زحمات را متحمل و بهترین خدمات را ارائه می دهند اما دولتمردان و متولیان امر هیچ گونه حمایتی از آنها به عمل نمی آورند.

جوهر احمدی با اشاره به اینکه تا کنون بیش از 40 رأس از دام های تازه متولد شده ما به علت « تب برفکی » تلف شده اند و بیمه ها برای جبران خسارت دام های جوان تلف شده، هیچگونه وجهی پرداخت نمی کنند، یادآور می شود: بیمه ها صرفاً اندکی از خسارت دام های بزرگسال و با قیمت بسیار ناچیز پرداخت می کنند و ارزش گذاری آنان هیچ تناسبی با میزان خسارات وارده ندارد.

* مسؤلان بی توجه اند/تنها جان دادن دام ها ی مان را به نظاره نشسته ایم!

دامدار دیگری که بیش از 30 رأس دام اش تلف شده و از شبیخون« تب برفکی » به ستوه آمده است و از بی توجهی مسؤلان و متولیان امر گلایه ها دارد و به شدت می نالد، می گوید: تا کنون هزینه های زیادی برای درمان دام هایمان متحمل شده ایم اما متأسفانه نتوانسته ایم حریف این بیماری سرسخت شویم و تنها جان دادن دام های مان را به نظاره نشسته ایم.

علیداد یاسمی با اشاره به اینکه دامپزشکی اخیراً با اعمال واکسیناسیون به مقابله با این بیماری برخاسته و متأسفانه این اقدام دیرهنگام!! تا کنون تأثیر چندانی بر کاهش میزان تلفات نداشته است، خاطرنشان می سازد: این بیماری خطرناک و کشنده« تب برفکی » ادامه حیات عشایر و دامداران را با مشکل جدی مواجه ساخته و آنان را بسیار متضرر کرده است.

* قریب 2 هزار رأس دام در ایلام تلف شد!

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه این مجموعه خدمتگزار به محض اطلاع از ورود این بیماری به استان، به شناسایی کانون های این ویروس و دام های آلوده پرداخته است، می گوید: پس از اطلاع از شیوع این ویروس مخرب، با بسیج کلیه امکانات و نیروی انسانی خود و در قالب 80 اکیپ و طی 50 روز، تمام جمعیت دامی استان( قریب 2 میلیون رأس دام سبک و سنگین ) علیه این بیماری واکسینه شده اند.

دکتر وهاب پیرانی با اشاره به اینکه با اقدامات پیشگیرانه و درمانی به عمل آمده، هم اکنون میزان تلفات دام در استان در مقایسه با بهمن ماه سال گذشته کاهش یافته است، اظهار می دارد: بیشترین میزان تلفات در دامداری های سنتی بوده و خوشبختانه در دامداری های صنعتی هیچگونه تلفاتی نداشته ایم.

وی تعداد دام های تلف شده در استان به علت بیماری تب برفکی را حدود یک و یک دهم درصد جمعیت دامی استان( قریب 2 هزار رأس ) ارزیابی می کند و بیان می دارد: شناسایی سریع کانون های این ویروس و دام های بیمار، اعمال واکسیناسیون با اولویت مناطق گرمسیری، تحویل مواد ضدعفونی کننده به دامداران، برگزاری کلاس های آموزشی و کارگاههای توجیهی، توزیع کتابچه ها و بروشورهای حاوی مطالب آموزشی و بهداشتی بین دامداران و...، از جمله اقدامات فوری دامپزشکی استان برای مهار این بیماری بوده است.

* ورود دام های مبتلا؛ عامل اصلی انتقال تب برفکی به ایلام!

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با بیان اینکه علت اصلی ابتلاء دام های استان به بیماری تب برفکی، انتقال و  ورود دام های مبتلا به این ویروس به استان ایلام بوده است، می افزاید: به علت بارندگی های مطلوب و پوشش گیاهی مناسب، میزان ورود دام از استان های همجوار به استان ایلام، نزدیک 3 برابر سنوات گذشته بوده است و متأسفانه همین تراکم جمعیت دامی و ازدیاد نقل و انتقالات موجب شده است که این بیماری در استان فراگیر شود و میزان تلفات افزایش یابد.

دکتر وهاب پیرانی با اشاره به اینکه رطوبت و سرما باعث تشدید و ماندگاری این بیماری می شود و گرما به قوام ودوام این ویروس کشنده، پایان می دهد، خاطر نشان می سازد: امیدواریم که با انجام واکسیناسیون های اعمال شده و با اقدامات به عمل آمده و با ورود موج گرما، این بیماری درسطح استان به طور کامل مهار، کنترل و از میزان تلفات نیزکاسته شود.

وی با تأکید بر اینکه این بیماری به هیچ عنوان بین انسان و دام مشترک نیست و مردم می توانند به راحتی و بدون دغدغه خاطر و با رعایت دیگر مسائل بهداشتی، از گوشت و محصولات لبنی استفاده نمایند، تصریح می کند: خوشبختانه در برخی مناطق استان که میزان مهاجرت و نقل و انتقال دام کمتر بوده است، اصلاً ورود این بیماری و تلفات ناشی از آن گزارش نشده است.

* بیمه ها بازنگری کنند/ لزوم تخصیص اعتبار برای جبران خسارات!

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با بیان اینکه دام های تازه متولد شده بیش از دیگر دام ها در معرض آسیب این بیماری قرار دارند و به شدت تلف می شوند، می گوید: چون این دام های جوان از قبل بیمه نشده اند، به همین خاطر بیمه ها از پرداخت خسارت به دامداران بابت دام های جوان تلف شده، خودداری می کنند.

دکتر وهاب پیرانی پوشش بیمه ای مناسب، فراگیر، سهل الوصول و حمایت صددرصدی از دامداران را خواستار می شود و اظهار می دارد: بیمه ها می توانند برای تحت پوشش قرار دادن دام های تازه تولد یافته و جبران کامل خسارت به دامداران متضرر، چاره اندیشی کنند تا این قشر پرتلاش بتوانند با رغبت بیشتری دام های خود را بیمه نمایند و به راحتی ادامه حیات دهند.

وی یکی از راهکارهای جبران خسارت وارده به دامداران را تخصیص اعتبار از سوی دولت ارزیابی و تأکید می کند: امیدواریم در این خصوص چاره اندیشی مناسب معمول گردد و اعتبارات لازم اختصاص یابد تا بتوانیم اندکی از خسارات وارده به دامداران را جبران نماییم.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام، دامداران را به رعایت ضوابط بهداشتی، جداسازی دام های بیمار، دفن دام های تلف شده، جلوگیری از نقل و انتقال غیرضرور دام ها، عدم خرید دام مبتلا از فروشندگان و چوبداران، رعایت شرایط قرنطینه و ...، توصیه می کند و می افزاید: مجموعه دامپزشکی استان به صورت شبانه روزی در خدمت عشایر و دامداران هستند و از هیچ کمک و حمایتی دریغ نخواهند ورزید.

امید است مسؤلان ارشد کشوری و استانی این همه درد و رنج  و فریاد عشایر و دامداران ایلامی را به خوبی رصد کنند و با حمایت های فراگیر خود، اندکی از آلام شان را کاهش دهند تا این قشر مولد، پرزحمت و کم توقع از این پس نیز بتوانند با فراغ بال و انگیزه بیشتری به شغل خود ادامه دهند. طبقه بندی: پیشگیری از بیماریهای دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل،

تاریخ : سه شنبه 1395/01/31 | 06:46 ق.ظ | نویسنده : دکتر محسن عسکرپور | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون
  • ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو