معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: بانوی 28 ساله یکی از روستاهای این شهرستان که به تب کریمه کنگو مبتلا و در بیمارستان ولیعصر (عج) فسا بستری شده بود سلامتی خود را بازیافت و از این مرکز درمانی مرخص شد.
مجیدنجفی، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: این بانوی روستایی که از طریق تماس با دام آلوده به تب کریمه مبتلا شده بود پس از یک هفته بستری بودن در بخش داخلی بیمارستان ولیعصر (عج) و انجام مراقبت های لازم از او بهبودی خود را بازیافت.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا افزود: با توجه به مورد یاد شده این معاونت برای پیشگیری از شیوع این بیماری با تشکیل نشست های درون و برون بخشی، اقدام های مختلفی در شهرستان فسا انجام داده است.
نجفی، نقش آموزش را در پیشگیری از بروز این بیماری بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: دامداران باید در روستاها، دام ها را از محل زندگی خود دور نگهدارید و در صورت مشاهده کنه از له کردن آنها خود داری کنند.
به گفته وی، استفاده از وسایل حفاظتی برای پیشگیری از گزش کنه یکی از راه های مهم پیشگیری از ابتلای به تب کریمه کنگو است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا ادامه داد: همچنین شهروندان برای پیشگیری از ابتلای به این بیماری، گوشت قرمز مورد نیاز خود را از مراکز معتبر که زیر نظر اداره دامپزشکی است، تهیه و خریداری و قبل از مصرف آن را به مدت 24 ساعت و جگر و کلیه آنها را به مدت 48 ساعت در یخچال نگهداری و از خوردن جگر یا گوشت خام و نیمه پخته نیز اجتناب کنند.
شهرستان فسا در فاصله 130کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.
آخرین مورد ابتلا به تب کریمه در تیرماه سال 94 در یکی از شهرستان های مرکزی استان فارس شناسایی شد و فرد مبتلا که 35 سال داشت از طریق تماس با گوشت تازه دام هایی که به صورت قاچاق وارد استان فارس و کشتار می شدند به این بیماری مبتلا شده بود.
تب کریمه کنگو، یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده است که از طریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می شود.
این بیماری نخستین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه اوکراین شناسایی و نام تب خونریزی دهنده برای آن اعلام شد.
در سال ۱۹۶۹ معلوم شد پاتوژن ایجاد کننده تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مشابه همان بیماری است که در سال ۱۹۵۶ در کشور کنگو آفریقا مشاهده شده و از این رو ارتباط این دو مکان و بیماری، موجب شد که این بیماری به عنوان تب کریمه کنگو نامیده شود.
انتقال از طریق دام آلوده مهمترین عامل انتقال این بیماری و تب، بدن درد، خونریزی از بینی و لثه، خونریزی دستگاه گوارش، شوک و عطش از نشانه های این بیماری است و کسانی که با کشتار دام سر و کار دارند در صورت مشاهده این علایم باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنند.طبقه بندی: پیشگیری از بیماریهای مشترک،

تاریخ : چهارشنبه 1395/05/6 | 11:26 ب.ظ | نویسنده : دکتر محسن عسکرپور | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات