رئیس سازمان نظام دامپزشکی با اشاره به اینکه از نظر فنی و اقتصادی اساسا” استفاده از هورمون در پرورش مرغ گوشتی نه تنها وجود ندارد بلکه به صرفه اقتصادی نیست افزود: این شائبه ای که به وجود آمده در سرعت رشد مرغ موثر است نه چیز دیگر.

به گزارش وت انلاین به نقل از موج، وی توضیح داد: الان در ۳۰ روز مرغ به وزن ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم می‌رسد در حالی که ۳۰ سال پیش این گونه نبود. علت آن هم اصلاح نژادی، غالب سازی ژنتیکی، بهبود مدیریت و تغذیه ای که در واحدهای دام پزشکی صورت گرفته در نتیجه سرعت رشد مرغ و وزن گیری رو به افزایش می‌رود.

Chicken Injection

محمدرضا صفری بیان کرد: در حال حاضر سیستم واحدهای متراکم پروش مرغ ۱۴ تا ۲۰ قطعه مرغ را یک مترمربع نگهداری می‌کنند در صورتی که ۲۰ سال پیش امکان نگه داری ۵ قطعه مرغ در یک متر مربع بوده همه این عوامل نشان می‌دهد که ما می‌توانیم سرعت رشد مرغ را داشته باشیم و وزن گیری در سن پایین یک مزیت تلقی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دنیا در تأمین غذا با استفاده از دانش و تکنولوژی روز به روز به سمت توسعه پیش می‌رود گفت: بنده در جایگاه رئیس سازمان نظام دامپزشکی خواهشمندم پرونده هورمون را برای همیشه بسته شود چون اساساً” واقعیت ندارد.

استفاده از آنتی بیوتیک در مرغ اشکالی ندارد

رئیس سازمان نظام دامپزشکی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج که چرا از آنتی بیوتیک ها در مرغ ها استفاده می‌شود؟ گفت: استفاده از آنتی بیوتیک جزو فرآیند درمان و مدیریت سلامت در دام و طیور است. البته بهتر است از آن استفاده نکنیم اما اگر دوره منع مصرف را رعایت کنیم استفاده از آن عیبی ندارد.

وی توضیح داد: هر آنتی بیوتیک یک دوره ماندگاری در غذا، گوشت، مرغ و شیردارد اگر دوره آن رعایت شود، آنتی بیوتیک حذف خواهد شد ونهایتا به انسان ضرری وارد نخواهد کرد.

hen house (2)

صفری با اشاره به اینکه امید داریم پرورش مرغ و دام به جایگاهی برسد که از آنتی بیوتیک مصرف نشود، خاطر نشان کرد: اگر از آنتی بیوتیک استفاده نکنیم دیگر ما باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتک نخواهیم داشت. همچنین این موضوعات مورد توجه جدی سازمان نظام دامپزشکی است. البته بخشی از این نظارت ها به قانون گذاری ها بر می‌گردد که باید قوانین جدی و محکم تری را برای نظارت آن ها در حوزه مصرف در نظر بگیرند.

وی ادامه داد: بخش دیگری برای رصد و مانیتورینگ واحدهای تولید طیور در سازمان نظام دامپزشکی مستقر هستند که به عنوان ناظر بهداشت در مرغداری ها مسئول فنی فعالیت ها شمرده می شوند .در بخش دیگری از سازمان دام‌پزشکی کشور هم شکل راندوم کشتارگاه‌ها را نمونه‌گیری می‌کنیم تا از سلامت طیور مطمئن شویم. این مسئله مهمی است که دامپزشکی ساختار حقوقی و فنی تخصصی آن تدوین کرده و در میسر اجرای حرکت در حال پیش روی هست.

قاچاق دام به سازمان نظام دامپزشکی ربطی ندارد

صفری همچنین اعلام کرد: کنترل قاچاق دام یک وظیفه حاکمیتی است و این موضوع به سازمان نظام دامپزشکی مربوط نیست.

رئیس سازمان نظام دامپزشکی بابیان اینکه متولی قاچاق دامپزشکی نیست، افزود: دامی که به صورت قانونی وارد کشور می‌شود سازمان نظام دامپزشکی وظیفه دارد به مدارک و مستندات سلامت آن دام نظارت کند و فقط در این زمینه فعالیت کنیم.

IMG15531885

وی یادآور شد: اگر در حوزه مدیریت دام و توانمندی بخش غیردولتی در قالب نظارت درخواست کمک کنند سازمان نظام دامپزشکی کمک خواهد کرد، به‌طور مثال سال گذشته در استان ایلام بیماری دام مطرح بود که سازمان به این موضوع رسیدگی و وارد عمل شد.تاریخ : چهارشنبه 1395/05/6 | 11:30 ب.ظ | نویسنده : دکتر محسن عسکرپور | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات