ناسا می گوید: در سال های گذشته تغییر رنگ دریاچه بارها دیده شده و رنگ آن بارها از سبز و آبی به قرمزی گراییده است که علت این پدیده در ماه های تابستان بیشتر به دلیل فعالیت های باکتریایی و جلبکی ناشی از گرمای هوا و کاهش ورود منابع آب شیرین به این دریاچه است.
ماهواره "آکوا" ناسا ۱۰ روز پیش تصویری از دریاچه ارومیه منتشر کرده است. در این تصویر که در ۱۸ جولای گرفته شده است ، دریاچه ارومیه به نحو بارزی تغییر رنگ داده و از سبز (در تصویر پیشین ناسا در ۲۳ آوریل) به قرمز تبدیل شده است.
سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) با انتشار تصویر جدیدی از دریاچه ارومیه از تغییر رنگ این دریاچه در ۳ ماه گذشته خبر داده و علت آن را تشریح کرده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از وب سایت ناسا ، ماهواره "آکوا" ناسا ۱۰ روز پیش تصویری از دریاچه ارومیه منتشر کرده است. در این تصویر که در ۱۸ جولای گرفته شده است ، دریاچه ارومیه به نحو بارزی تغییر رنگ داده و از سبز (در تصویر پیشین ناسا در ۲۳ آوریل) به قرمز تبدیل شده است. 

ناسا  در توضیح رنگ از سبز به قرمز اعلام کرده است:

همانند دریاچه آرال (ازبکستان) دریاچه شور ارومیه در ایران نیز در طی دهه های گذشته رو به تحلیل رفته است. هر چه این دریاچه کوچک تر شود،شوری آب آن نیز بیشتر خواهد شد و هر چه شورتر شود در اثر فعالیت موجودات میکروسکوپی داخل آن، رنگ این دریاچه به طور متناوب به رنگ های قرمز و نارنجی تغییر می یابد.

در ماه های آوریل و می با وارد شدن مقادیر زیادی از آب شیرین به این دریاچه مواجهیم. در این دو ماه که برف های کوه های اطراف ذوب می شود و همزمان بارندگی در مناطق شمالغرب ایران افزایش می یابد منابع آب شیرین وارد این دریاچه می شوند. اما از ماه جولای (تابستان ) ورودی این منبع آب شیرین به دریاچه قطع می شود.

در فصل بهار افزایش ورود آب شیرین به این دریاچه ، نمک موجود در این دریاچه شور را پایین می برد اما با آغاز فصل تابستان و قطع شدن ورود آب شیرین و افزایش دما سطح شوری  و خشکی این دریاچه نیز افزایش می یابد. این درست زمانی است که میکرو ارگانیسم های موجود در آب این دریاچه رنگ خودشان را بهتر نشان می دهند.  برای تعیین دقیق نمونه میکرو ارگانیسم های موجود باید نمونه آب آن در اختیار باشد اما دانشمندان عموما بر این باورند علت تغییر رنگ می تواند به دلیل دو گونه میکروارگانیسم در آب دریاچه ارومیه باشد: عامل نخست جلبکی است به نام " دونالیلاپریدیس" - جلبك‌ بومی دریاچه ارومیه - و عامل دوم نوعی از یک خانواده قدیمی باکتری شناخته شده  با عنوان " هولوباکتریوم ها " است.

توضیح ناسا درباره تغییر رنگ دریاچه ارومیه (+عکس)


مقایسه دو تصویر پیشین و جدید ناسا از رنگ دریاچه ارومیه

توضیح ناسا درباره تغییر رنگ دریاچه ارومیه (+عکس)

توضیح ناسا درباره تغییر رنگ دریاچه ارومیه (+عکس)

ناسا در ادامه گفته است در سال های گذشته تغییر رنگ دریاچه بارها دیده شده و رنگ آن بارها از سبز و آبی به قرمزی گراییده است که علت این پدیده در ماه های تابستان بیشتر به دلیل فعالیت های باکتریایی و جلبکی ناشی از گرمای هوا و کاهش ورود منابع آب شیرین به این دریاچه است.

ناسا همچنین به معضل خشکی و کمبود منابع آب شیرین نیز اشاره کرده و تاکید کرده است استفاده بیش از حد از آب در کشاورزی در فصل تابستان نیز مزید بر علت است. به گفته ناسا در ۱۴ سال گذشته ۷۰ درصد از وسعت سابق دریاچه ارومیه خشک شده است و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد در سال های گذشته هر ساله نزدیک به ۲۲۰ کیلومتر مربع از این دریاچه خشک شده است.طبقه بندی: اخبار محیط زیست،

تاریخ : شنبه 1395/05/9 | 07:20 ب.ظ | نویسنده : دکتر محسن عسکرپور | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات