مدیرکل دامپزشکی استان فارس بر ضرورت همکاری‌های بین ‌بخشی در سطوح استانی و ملی و فراملی در پیشگیری و کنترل بیماری‌های نوظهور قابل انتقال بین انسان و دام تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، احمدرضا تابع بردبار اظهار داشت: بی‌شک بنیان نهادن روز دامپزشک نشان از اهمیت و ضرورت تجلیل از مقام والای شاغلان این حرفه و تأکید بر نقش موثر آنها در ارتقای سلامت و بهداشت عمومی جامعه بوده و در حقیقت روز تجلی آرمان‌های به‌حق این قشر عظیم است.

وی ادامه داد: دامپزشکی حرفه‌ای با دامنه وسیع از فعالیت‌های مفید و مولد که در حاشیه خود دارای اشتغال فراوان، صنایع و صنوف مقتدر بوده که عامل پویایی اقتصادی، اجتماعی، و حتی سیاسی هر کشوری است.

این مسوول ادامه داد: دامنه فعالیت‌های دامپزشکی شامل تشخیص، مبارزه، مراقبت، پیشگیری، کنترل و ریشه‌یابی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است و هرگز نباید نقش اساسی دامپزشکی را در سلامت جامعه فراموش کرد.

تابع بردبار تصریح کرد: مقوله بهداشت عمومی، سلامت و امنیت غذایی در جامعه بدون توجه به نقش دامپزشکی زنجیره‌ای ناقص است.

مدیرکل دامپزشکی استان فارس با بیان اینکه دامپزشکان و سایر رده‌های دامپزشکی ضمن حفظ و حراست از سرمایه عظیم دامی که منبع اصلی پروتیین غذایی است، امنیت روانی، غذایی و بهداشتی مردم را تضمین می‌کنند، تصریح کرد: آن‌چه در سفره آحاد مردم با منشأ دامی مانند گوشت، شیر و فرآورده‌های لبنی، تخم مرغ، عسل و غیره وجود دارد و با خاطر آسوده آن را مصرف می‌کنند، مرهون نظارت دقیق، مستمر و تلاش مجدانه و شبانه‌روزی این تلاشگران گمنام و بی‌ادعای عرصه بهداشت و سلامت است.

وی افزود: به طور قطع دامپزشکی در اقتصاد ملی و ارتقای بهداشت عمومی نقش به‌سزایی دارد که می‌توان به یکی از مؤلفه‌های توسعه‌یافتگی که همان سرانه مصرف پروتیین در جامعه است، اشاره کرد.

تابع بردبار بیان کرد: اگر سلامت دام به عنوان ریشه سلامتی انسان‌ها را جدی بگیریم و از دامپزشکی حمایت کنیم، می‌توانیم جامعه‌ای سالم‌تر و شاداب‌تر با زندگی بهتر داشته باشیم.

وی ضرورت همکاری‌های بین‌بخشی در سطوح استانی، ملی و فراملی در پیشگیری و کنترل بیماری‌های نوظهور قابل انتقال بین انسان و دام توسط سرویس‌های دامپزشکی مقتدر و توانمند را به عنوان یک ضرورت مورد توجه قرار داد و گفت: از دلایل پیشرفت کشورها در بهداشت عمومی و اقتصاد ملی توجه ویژه به دامپزشکی و توازن دامپزشکی با صنعت، آموزش و تحقیقات است.
طبقه بندی: اخبار دامپزشکی - استانها،
برچسب ها: 14 مهر، هفته دامپزشکی، روز ملی دامپزشکی،

تاریخ : شنبه 1391/07/15 | 10:26 ق.ظ | نویسنده : دکتر محسن عسکرپور | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات