مدیرکل دامپزشکی خراسان‌رضوی از جدیدترین تست‌های شناسایی بیماری‌های مشترک هاری و بروسلوز (تب مالت) در آزمایشگاه ملی مواد غذایی این اداره‌کل خبر داد.


به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران،ناصر مرگان ازغدی در مراسم تقدیر از برترین‌های دامپزشکی در حوزه‌های مختلف تولیدی و خدماتی که به مناسبت روز ملی دامپزشکی در سالن اجتماعات این اداره‌کل برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به ماهیت کار دامپزشکی که بر اساس صیانت از سرمایه دامی و ارتقای بهداشت عمومی و امنیت غذایی پی‌ریزی شده است، طرح مذکور هم سو با این هدف بوده و در رشد و توسعه استان و حتی کشور در بخش‌های مختلف سلامت، اقتصادی و کشاورزی موثر است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌رضوی افزود: با بهره‌برداری از این طرح‌ها زمینه بهتر خدمات‌رسانی دامپزشکی به دامداران و تولیدکنندگان دام و فرآورده های خام دامی در نقاط مختلف استان بیش از پیش فراهم می‌شود.

وی در ادامه به بیان عملکردهای این اداره‌کل در سال جاری پرداخت و گفت: مایه‌کوبی 150 هزار رأس دام سنگین استان علیه تب برفکی به طور رایگان با موفقیت و با عنوان پوشش عملیات ایمن‌سازی علیه بیماری تب برفکی در سال جاری صورت گرفته است.

مرگان ازغدی همچنین از ایجاد آزمایشگاه مرجع مواد غذایی کشور در استان خراسان‌رضوی در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: این آزمایشگاه تشخیص بیماری‌ها در حال توسعه و تجهیزات آن نیز هم اکنون خریداری شده است.

وی تاکید کرد: در سال گذشته نیز برای نخستین‌بار در آزمایشگاه‌های این این اداره‌کل توانستیم به روش تشخیص تب برفکی در عرض 5 ساعت دستیابی پیدا کنیم.

ازغدی به کیفیت محصولات دامی اشاره کرد و بیان داشت: یکی از دستاوردهای ما در این زمینه رسیدن به اهداف برنامه پنجم توسعه در زمینه بالابردن کیفیت محصولات دامی است زیرا برای ما سلامت مصرف کننده نیز بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه چیزی حدود 10 درصد از محصولات دامی ما اکنون بدون مصرف آنتی‌بیوتیک تولید می‌شود، ادامه داد: موضوع نظارت بر کشتارگاه‌های استان نیز از جمله مواردی است که در بحث سلامت محصولات دام طیور مورد نظر این اداره کل است.

ازغدی دانشکده دامپزشکی استان خراسان‌رضوی را در کشور اول دانست و افزود: به زعم بنده این دانشکده در بُعد آموزش و فعالیت‌های تحقیقاتی در کشور رتبه دوم را دارا است
طبقه بندی: امنیت موادغذایی، جایگاه دامپزشکی،
برچسب ها: هفته دامپزشکی، 14 مهر، روز ملی دامپزشکی،

تاریخ : شنبه 1391/07/15 | 11:41 ق.ظ | نویسنده : دکتر محسن عسکرپور | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic