سنت حسنه قربانی در میان ایرانیان در مراسم‌های مختلف و ادای فریضه در موسم حج از یک سو و بیماری‌های پر شمار قابل انتقال به انسان از طریق دام، شهرداری ‌تهران را بر آن داشت تا امسال نیز در آستانه روز عرفه و عید سعید قربان، ایستگاه‌های عرضه دام را در مناطق 22گانه شهرتهران برپا کند تا شرایط عرضه بهداشتی دام و ذبح آن فراهم شود.
حسین صفایی مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرتهران در این باره به تجربه موفق شهرداری‌تهران در سال‌های گذشته برای برپایی ایستگاه‌های عرضه دام زنده در روز عید‌سعیدقربان اشاره کرده و می‌گوید: استقبال قابل توجه شهروندان از اقدام شهرداری در فراهم‌کردن شرایط عرضه مستقیم دام، شهرداری را بر آن داشت تا در سال جاری نیز غرفه‌های عرضه دام را برپا کند.

وی با اشاره به اینکه عرضه مستقیم و بهداشتی دام زنده در مراکز شهرداری‌تهران از صبح روز عرفه آغاز و تا پایان روز عید سعید قربان ادامه می‌یابد، تصریح می‌کند: تولیدکنندگان دام مورد تایید سازمان دامپزشکی، در این غرفه‌ها به عرضه دام پرداخته و سلامت دام‌ها توسط کارشناسان سازمان دامپزشکی مستقر در ایستگاه‌ها تایید می‌شود.

به گفته وی بیش از 350نوع بیماری قابل انتقال از دام به انسان وجود دارد که در صورت تهیه دام مورد نیاز شهروندان در عیدقربان از مراکز تعیین شده در شهر، به طور قابل ملاحظه‌ای از انتشار بیماری در شهر جلوگیری می‌شود.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری‌تهران با تاکید بر اینکه تجربه سال‌های قبل نشان داده مواردی از دام بیمار وجود داشته که با تشخیص دامپزشکان اجازه ذبح یا استفاده از گوشت آن داده نشده‌است، خاطرنشان کرد: تهیه دام مورد نیاز از سوی واحدهای عرضه دام غیر مجاز می‌تواند تبعات زیادی را برای شهروندان همراه داشته باشد به طوری که توصیه می‌شود، شهروندان از تهیه دام از مراکز غیرمجاز خودداری کنند.

وی می‌گوید: در مراکز عرضه دام شهرداری‌تهران علاوه بر نظارت بر سلامت دام‌های توزیعی، بر قیمت دام نیز نظارت می‌شود و اجازه افزایش قیمت به این مراکز داده نمی‌شود. اما جدا از سلامت و قیمت دام‌های زنده، چگونگی ذبح دام از سوی شهروندان نیز از جمله مسائلی است که بعضا آلودگی‌هایی را در شهر همراه دارد. چرا که دیده شده است، برخی شهروندان با ذبح دام مقابل منازل و سطح شهر، شرایطی را فراهم می‌کنند که خون و آلودگی‌های منتشره از دام‌ها، راهی جوی‌ها و سطح معابر شود و این مهم آسیب‌های مختلفی را برای شهر به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار در ادامه می‌گوید: ذبح دام در ایستگاه‌های تعیین‌شده، از انتشار آلودگی در شهر جلوگیری می‌کند و لازم است شهروندان در صورتی که اقدام به ذبح در محل اقامت خود می‌کنند، توجه زیادی به رعایت موارد بهداشتی در ذبح نیز داشته باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر ایستگاه‌های عرضه دام شهرداری‌تهران در مناطق 22گانه، سه مرکز عرضه دام زنده ثابت شهرداری‌تهران نیز در روزهای عرفه و عیدسعیدقربان، آماده عرضه دام بهداشتی به شهروندان هستند.

مراکز ثابت عرضه دام زنده شهرداری در مناطق 15، 18 و 4 شهرداری واقع شده‌اند.طبقه بندی: پیشگیری از بیماریهای مشترک،

تاریخ : یکشنبه 1391/07/30 | 10:38 ق.ظ | نویسنده : دکتر محسن عسکرپور | نظرات

  • paper | بیا اینجا | از قدیم تا کنون
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات